Jak lutować układy scalone?

Jak lutować układy scalone?

Lutowanie SMD to lutowanie powierzchniowe. W praktyce oznacza to, że lutowane elementy nie przechodzą na drugą stronę płytki, pozostając na jednej jej stronie. I to właśnie brak konieczności stałego obracania płytką jest wymieniany jako jedna z największych zalet, jeśli chodzi o lutowanie elementów SMD. Dodatkowo w trakcie całego procesu nie istnieje również konieczność wiercenia otworów w płytkach. Jeśli zastanawiasz się, jak wylutować układ SMD i co jest potrzebne do realizacji takiego zadania, po przeczytaniu naszego poradnika z pewnością poznasz odpowiedź na większość pytań.

Lutowanie układów SMD – niezbędne narzędzia

Jak lutować elementy SMD? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w niezbędne do tego narzędzia. Będzie to lutownica, choć w przypadku takiego zadania należy postawić na konkretne urządzenie. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się tutaj bowiemdobre stacje lutownicze, umożliwiające precyzyjną regulację temperatury. Aby cały proces zakończył się sukcesem, należy zaopatrzyć się również w cynę oraz w odsysacz do cyny.

Jeśli chodzi o lutowanie układów SMD, konieczny będzie również topnik. Wykorzystywany jest on w celu chemicznego oczyszczenia wszystkich elementów, które będą poddawane procesowi lutowania. Na ogół takie elementy występują w formie żelu, choć nie jest to regułą. Jak się bowiem okazuje, sporą popularnością zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów, cieszy się także topnik w płynie, umożliwiający również sprawne lutowanie. Niektórzy sięgają także po pasty lutownicze, które w równym stopniu nadają się do lutowania.

Jeśli chodzi u układy SMD, możliwe jest też lutowanie gorącym powietrzem, z wykorzystaniem stacji Hot-Air.

Jak lutować układy scalone?

Jak wylutować układ scalony – to pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób. Jak się okazuje, lutowanie układów scalonych wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale również i działań. Jeśli zastanawiasz się właśnie, jak lutować SMD, postępuj zgodnie z poniższymi krokami, by Twoja praca zakończyła się sukcesem.

Lutowanie układów należy rozpocząć więc od rozgrzania lutownicy. Urządzenie należy grzać do momentu, aż osiągnie ono 350 stopni. Kolejne kroki to:

  1. Pokrycie jednego z padów cyną. Co jakiś czas w trakcie pracy należy wyczyścić grot lutownicy przy pomocy wilgotnej gąbki.
  2. Przytwierdzenie układu scalonego do PCB. Na tym etapie warto również pokryć topnikiem wyprowadzenia.
  3. Nałożenie cyny na grot typu minifala. Taki grot należy następnie przeciągnąć wzdłuż wyprowadzeń.
  4. Sprawdzenie poprawności montażu.
  5. Na jeden z padów każdego elementu SMD należy teraz nałożyć cynę. Dany element trzeba następnie przytrzymać. W tym celu przyda się pęseta. Element należy teraz przylutować do padu z nałożoną wcześniej cyną.
  6. Lutowanie pozostałych końcówek elementów.
  7. Ponowne sprawdzenie poprawności montażu. Jeśli wszystko przebiegło zgodnie z planem, układ będzie gotowy do uruchomienia.

Wbrew pozorom, wystarczy tylko trochę doświadczenia, by montaż elementów SMD przeprowadził nawet totalny laik. Ci, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z wyzwaniem, jakim jest wylutowywanie SMD, mogą zdecydować się na kursy lutowania SMD dla początkujących, gdzie – pod czujnym okiem profesjonalisty – zapoznają się z każdym etapem lutowania technologii SMD, zdobywając niezbędną wiedzę i umiejętności.

Wszystko do lutowania kupisz na stronie zlutujto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − cztery =