Montaż klimatyzacji a skropliny w upalne dni

Montaż klimatyzacji jest wciąż opłacalną inwestycją, która każdego roku znajduje nowych zainteresowanych. W letnie upały klimatyzacja potrafi być zbawienna, nic więc dziwnego, że tak wiele osób marzy o własnym urządzeniu chłodniczym zamontowanym we własnych czterech kątach. Na montaż klimatyzacji decyduje się wiele osób nie bez powodu. Klimatyzacja w głównym założeniu ma służyć przyjemnemu chłodzeniu pomieszczeń, ale istnieją modele, które posiadają również funkcję grzania, dlatego klimatyzacja nie jest tylko urządzeniem sprawdzającym się letnią porą. Urządzenie klimatyzacyjne jest więc urządzeniem uniwersalnym, które może być z powodzeniem wykorzystywane w chłodniejsze dni w celu dogrzania pomieszczenia, jak i w dni gorące, w których przyjemny chłód pomaga przetrwać upały. Warto jednak pamiętać przed montażem klimatyzacji, że klimatyzator potrzebuje odprowadzenia skroplin, które są nieodłącznym elementem tego urządzenia. Zwłaszcza w upalne dni może to być zauważalne, dlatego warto przemyśleć, w jaki sposób warto odprowadzać skropliny na zewnątrz, aby nie stanowiły uciążliwego problemu.

Jak radzić sobie ze skroplinami w upalne dni?

Kiedy za oknem robi się coraz cieplej, a budynek zaczyna się nagrzewać, sprawiając, że w pomieszczeniach nastaje duchota – klimatyzacja potrafi świetnie sobie poradzić w takich warunkach. Ochłodzenie, jakie daje klimatyzator, sprawia, że montaż klimatyzacji jest tak chętnie wykorzystywany zarówno w domach, mieszkaniach w blokach, jak i w firmach, sklepach czy w każdym innym miejscu, gdzie upał potrafi dokuczać. Klimatyzacja jednak ma też pewne elementy w sobie, które wymagają nadzoru. Podczas chłodzenia klimatyzacja skrapla wodę i tworzy skropliny, które są naturalnym efektem pracy klimatyzatora. Ilość skroplin zależne jest od temperatury panującej w pomieszczeniu, jak i wilgotności. 

Im większy upał, tym chętniej zatem wykorzystywany jest klimatyzator. Skropliny z jednostki wewnętrznej potrzebują zatem odprowadzenia. Istnieją trzy najpopularniejsze metody, w jaki sposób można pozbyć się skroplonej wody z urządzenia chłodniczego. Montaż klimatyzacji należy rozpocząć od analizy przestrzeni, w której klimatyzator ma zostać zamontowany. 

 

Trzy metody na odprowadzenie skroplin

Odprowadzenie skroplin to bardzo ważny proces podczas pracy klimatyzatora i niezwykle istotna kwestia, która powinna zostać dobrze przemyślana przed montażem klimatyzacji. Sposób, w jaki woda będzie odprowadzana z urządzenia, jest zależny od możliwości budynku i ogólnego położenia klimatyzatora. Montaż klimatyzacji powinien być dobrze zaplanowany i przemyślany, aby wybrać najodpowiedniejszą metodę odprowadzania wody.

Pompka skroplin

Niekiedy montaż klimatyzacji wykonywany jest tak, że niemożliwe jest wykorzystywanie grawitacyjnych metod odprowadzenia skroplin. W takim przypadku wykorzystuje się pompę skroplin, która charakteryzuje się stosunkowo cichą pracą i nie generuje dużych kosztów. Pompy skroplin przeważnie są małymi urządzeniami, które montuje się w podwieszanych sufitach lub obok klimatyzatora. Pompki zazwyczaj wykorzystuje się w przypadku wielu jednostek wewnętrznych i jednej jednostki zewnętrznej. 

Zbiornik zewnętrzny

Odprowadzanie skroplin z klimatyzatora może być również przeprowadzane do zbiornika zewnętrznego. Taki zbiornik znacznie częściej wykorzystywany jest w domach jednorodzinnych, gdzie istnieje możliwość zamontowania takiego zbiornika na zewnątrz budynku. Woda ze skroplin trafiająca do zbiornika może być ponownie wykorzystana, np. do podlewania kwiatów. Według przeprowadzanych badań woda nie jest szkodliwa dla kwiatów, ale nie nadaje się do picia przez zwierzęta ani ludzi. Warto również przed wykorzystywaniem ponownym wody sprawdzić jej stan, zwłaszcza jeśli podejrzewa się, że klimatyzator mógł ulec uszkodzeniu. Ponowne wykorzystanie wody jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem i polecane jest zwłaszcza osobom posiadającym ogrody. Taką wodę można również wykorzystać do mycia posadzek czy parapetów. Nie zaleca się jednak używać jej do prania czy mycia naczyń.

Kanalizacja

Najpopularniejszą metodą do odprowadzania skroplin jest zdecydowanie podłączenie do kanalizacji. Metoda ta jednak może mieć swoje wady, a mianowicie – nie zawsze jest możliwa do wykonania. Z problemem niemożliwości podłączenia do kanalizacji mogą napotkać się mieszkańcy bloków, którzy posiadają użytkowane mieszkania. Łatwiejszy może okazać się montaż klimatyzacji i podłączenie odpływu skroplin w mieszkaniach w stanach deweloperskich lub takich, które przechodzą generalny remont. Każdą sytuację należy jednak przeanalizować z osobna, aby mieć pewność, jaka metoda będzie najlepszym rozwiązaniem.

Montaż klimatyzacji a odprowadzanie skroplin

Wszystko zależy od miejsca, w jakim przeprowadzany będzie montaż klimatyzacji i możliwości przestrzennych oraz urządzenia. Nie wszędzie sprawdzą się zbiorniki zewnętrzne (które również należy opróżniać, w przypadku właścicieli ogrodów można podlewać kwiaty), podobnie jak nie wszędzie możliwe jest podłączenie do kanalizacji. Niekiedy klimatyzator jest zamontowany w takim miejscu, że grawitacyjne metody odprowadzania skroplin są niemożliwe i trzeba zastosować pompę skroplin. Czynników, które mogą wpłynąć na wybór najlepszej metody odprowadzania skroplin, jest wiele, dlatego warto analizę przestrzeni i montaż klimatyzacji zlecić fachowcom. Doświadczony zespół specjalistów powinien w sprawny i rzetelny sposób określić wszelkie możliwości oraz przeciwności montażu klimatyzatora, a następnie wybrać najlepsze rozwiązania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 16 =