Najczęstsze błędy początkujących inwestorów

Informacja reklamowa
Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Dwoma najczęściej popełnianymi błędami przez początkujących inwestorów jest niecierpliwość i uleganie medialnym doniesieniom. Trzecim jest kierowanie się emocjami.

Wielu początkujących inwestorów chciałoby, aby rynek kapitałowy uczynił ich milionerami w ciągu kilku miesięcy. Wyobrażają sobie, że giełda jest czymś w rodzaju ruletki w kasynie w Monte Carlo lub Las Vegas i jeśli tylko trafnie obstawią, to wówczas spadnie na nich deszcz pieniędzy. Dlatego inwestując zamiast wiedzą i właściwymi dla rynku kapitałowego prawidłowościami zgadują, co przyniesie w najbliższym czasie najwyższe zyski nie bacząc, że inwestowanie – samodzielny zakup akcji lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych – zawsze jest procesem długoletnim, wymagającym obok wiedzy i doświadczenia również cierpliwości.

Media walczą o klikalność

Z drugim grzechem – uleganiem narracji mediów – mieliśmy do czynienia w 2023 roku oraz w pierwszych miesiącach tego roku, gdy świat zachłysnął się wizją sztucznej inteligencji. Z narracji mediów wynikało, że AI jest już na wyciągnięcie dłoni, że całkowicie zmieni świat i gospodarkę, a ta rewolucja dokona się dosłownie w kilka miesięcy. W efekcie kursy spółek związanych ze sztuczną inteligencją pięły się w górę jak szalone, a w sierpniu gwałtownie skorygowały.

Najczęściej jednak media straszą. Tytuły o rozpoczynającym się kryzysie, którego rozmiary da się porównać wyłącznie z biblijnym potopem lub Armagedonem, czyli ostatecznym starciem hufców anielskich z siłami ciemności pojawiają się w mediach mniej więcej raz na miesiąc. Po prostu straszenie dobrze „się sprzedaje”, a tzw. klikalność tego rodzaju tekstów jest z reguły znacznie wyższa od średniej. W pierwszej połowie sierpnia 2024 roku, podczas korekty na światowych parkietach, często doświadczaliśmy tego ponad miarę.

Media? Tylko specjalistyczne

Inwestorzy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia często ulegają tego rodzaju publikacjom. Reagują paniką, często wycofując pieniądze, a w najlepszym razie rezygnują z funduszy akcyjnych na rzecz dłużnych. Tymczasem choć warto czytać publikacje prasowe, to jednak lepiej kierować się opiniami mediów specjalistycznych, zajmujących się gospodarką i konfrontować ich treść z opiniami doradców inwestycyjnych.

Fakty, nie emocje

Emocje są integralną częścią rynku kapitałowego. To one stanowią dźwignię, która winduje ceny niektórych spółek, a potem spuszcza je w niebyt. I choć trzeba je brać pod uwagę, to warto jednak pamiętać, że inwestując w długoletnim horyzoncie czasowym należy kierować się nie emocjami, ale faktami – wynikami spółek, ich pozycją rynkową, sposobem zarządzania, popytem na produkty lub usługi, które nasze spółki oferują. W długim horyzoncie inwestycyjnym fakty są ważniejsze od emocji.

Warto w tym miejscu przytoczyć słowa najsłynniejszego inwestora na świecie, Warrena Buffetta: “Rynek akcji to urządzenie do transferowania pieniędzy od niecierpliwych do cierpliwych”.

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. 

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 9 =