Płyty żerańskie – trwałość i efektywność w jednym

Wykorzystywane w budownictwie płyty żerańskie, to znane od kilku dekad rozwiązanie, które na stałe wpisało się w historię polskiego budownictwa. Ich wykorzystanie niesie ze sobą wiele korzyści, ale wśród najważniejszych atutów wymienić należy trwałość i efektywność prac. Co warto o nich wiedzieć?

Trwałość i wytrzymałość — najważniejsza zaleta płyt żerańskich

W budownictwie trwałość i wytrzymałość elementów wykorzystywanych do budowy obiektów jest najważniejsza. Od parametrów zależy bezpieczeństwo osób przebywających w obiekcie. W kontekście płyt żerański często mówi się o długowieczności, ponieważ te prefabrykowane elementy, wykonane z wysokiej jakości betonu, posiadające solidne, stalowe zbrojenie, cechują się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Duża odporność na obciążenia sprawia, że mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach budownictwa — do budowy domów jedno i wielorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej i komercyjnych, hal przemysłowych, fabryk, czy parkingów podziemnych.

Płyty żerańskie są odporne na działanie czynników atmosferycznych, co oznacza, że nie ulegają odkształceniom i uszkodzeniom pod wpływem deszczu, mrozu, słońca, czy innych czynników. Płyty żelbetowe z wykonanym zbrojeniem są odporne na pęknięcia. Na trwałość elementów wpływ mają warunki produkcji — w fabrykach są one optymalne, komponenty powstają w idealnym środowisku, gdzie nie są narażone na działanie m.in. czynników atmosferycznych, czy wilgoci.

Szybsza budowa dzięki prefabrykowanym płytom żerańskim

Wykorzystanie płyt żerańskich podczas budowy to bardzo efektywne rozwiązanie, pozwalające przyspieszyć proces. Wykonanie elementów w fabryce i dostarczenie gotowych komponentów bezpośrednio na plac budowy to oszczędność czasu. Montaż elementów przebiega sprawniej i szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod. Ze względu na gabaryty i wagę do montażu płyt niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Dźwig unosi płytę i pomaga umieścić ją w odpowiednim miejscu. To dzięki wykorzystaniu maszyn i gotowym elementom, prace na placu budowy przebiegają sprawniej i szybciej.

Oszczędności można obserwować zarówno w kontekście czasu potrzebnego do powstania obiektu, jak również ilości osób zatrudnionych do realizacji projektu na placu budowy. Dostępne w Budmater komponenty, jak np. strop filigran pozwalają na istotne przyspieszenie prac budowlanych i szybsze oddanie obiektu do użytku.

Efektywność energetyczna i doskonała izolacja

Obecnie produkowane płyty żerańskie to rozwiązania cechujące się świetnymi parametrami, zapewniające obiektom nie tylko trwałość, ale też świetną izolację termiczną i akustyczną. Dzięki temu komfort mieszkania czy przebywania w budynkach jest znacznie większy.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii produkcji do wykonania izolacji cieplnej pozwala ograniczyć straty cieplne oraz obniżyć koszty ogrzewania budynków. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, opracowane zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Ograniczenie strat ciepła, to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale też realna oszczędność energii. Stosowanie płyt żerańskich nie wyklucza możliwości montażu np. ogrzewania podłogowego, które jest często wybieraną alternatywą dla klasycznych grzejników.

Wybór płyt żerańskich jest zatem bardzo korzystnym rozwiązaniem. Pozwala przyspieszyć proces budowy, bez negatywnego wpływu na wytrzymałość konstrukcji i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × pięć =