Dlaczego warto dbać o jakość powietrza w pomieszczeniu?

Jakość powietrza staje się coraz to popularniejszym tematem. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest, by o to powietrze dbać. W artykule przedstawiamy metody dbania o jakość powietrza oraz powody, dla których faktycznie warto to robić.

Wpływ jakości powietrza na zdrowie

Obecnie mamy do czynienia z wieloma zanieczyszczeniami w powietrzu. Część z nich wynika z działalności człowieka i są to m.in. zanieczyszczenia:

  • komunalne – gospodarstwa rolne, wysypiska,

  • komunikacyjne – emisje gazów podczas jazdy koleją, samochodem,

  • energetyczne – spalanie paliw, kopalnie,

  • przemysłowe – hutnictwo, przemysł spożywczy.

Z kolei wśród naturalnych źródeł zanieczyszczeń można wymienić:

  • pożary, prowadzące do emisji dwutlenku węgla,

  • wybuchy wulkanów, które, choć zdarzają się rzadko, uwalniają ogromne ilości gazów i popiołów wulkanicznych,

  • bagna,

  • gejzery,

  • wyładowania atmosferyczne.

Ventido – Hurtownia wentylacji wskazuje na szereg negatywnych konsekwencji, jakie niesie za sobą niskiej jakości powietrze. Jego wdychanie prowadzi przede wszystkim do rozwoju i nasilania się schorzeń związanych z układem oddechowym. To nie tylko zapalenie płuc, ale również alergie i astma.

Zła jakość powietrza obniża komfort życia i jest groźna dla organizmu człowieka już w fazie prenatalnej. Poza tym, że przyczynia się do powstawania różnych chorób, powoduje również takie objawy, jak bóle głowy, podrażnienie oczu, senność, zmęczenie i obniżenie koncentracji.

Jak możesz zadbać o jakość powietrza w swoim domu?

Dbając o jakość powietrza w swoim domu, dbasz o swój komfort i zdrowie. Poznaj najlepsze sposoby na poprawę jakości powietrza.

Wentylacja

Do zadbania o jakość powietrza podstawą jest odpowiednia wentylacja grawitacyjna. Warto zadbać o to, by składała się z jak najlepszych elementów pod kątem jakości. Obecnie dużym popularnością cieszą się m.in. rury spiro, odznaczające się wyjątkową trwałością i sztywnością. Są okrągłe i wykonywane z ocynkowanej blachy.

Choć jest to o wiele bardziej wymagająca inwestycja, świetne rozwiązanie stanowi również grawitacja mechaniczna, czyli rekuperacja. Dzięki temu, że posiada odpowiednie filtry, powietrze docierające do wnętrza jest pozbawione znacznej części zanieczyszczeń.

Oczyszczacz powietrza

Kolejnym sposobem na poprawę powietrza w mieszkaniu jest używanie specjalnego oczyszczacza. Nie jest to wcale duża inwestycja, a pozwala znacznie zwiększyć komfort domowników. To obowiązkowe wyposażenie w domach alergików czy osób cierpiących na astmę!

Oczyszczacz pobiera powietrze z otoczenia, a następnie je filtruje i usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Wypuszcza powietrze czyste i przefiltrowane. Dodatkowo urządzenie może być wyposażone również w dodatkowe funkcje, takie jak nawilżanie czy jonizacja.

Rośliny

Prostym, a jednocześnie naprawdę skutecznym sposobem na poprawę jakości powietrza będą również rośliny. Pochłaniają dwutlenek węgla oraz produkują tlen. Niektóre nawet nawilżają powietrze! Gatunki w szczególności polecane do oczyszczania powietrza to m.in. sansewieria, dracena obrzeżona, paprotka, rapis wyniosły czy skrzydłokwiat.

Rośliny tak naprawdę są nam niezbędne do życia. Należy jednak zaznaczyć, że nie są w stanie radzić sobie z cząsteczkami pyłu zawieszonymi w powietrzu, a więc ze smogiem. W miejscach, w których ten problem jest nasilony, warto korzystać z dodatkowych rozwiązań oczyszczających powietrze.

Regularne sprzątanie

Regularne sprzątanie również pomaga zmniejszyć ilość zanieczyszczeń. Istotne jest usuwanie kurzu, który osiada się na wszystkich powierzchniach. Oprócz tego duże znaczenie ma pozbywanie się wilgoci. Kiedy zalega na ścianach, prowadzi to do rozwoju pleśni, która może powodować nawet problemy z oddychaniem.

Należy również zwrócić uwagę na to, by wietrzyć pomieszczenia w przypadku rozwieszonego, mokrego prania. Odpowiedni poziom wilgotności powietrza również ma znaczenie w kwestii zdrowia i samopoczucia, jednak poziom ten nie może być zbyt wysoki. Wówczas skutek będzie odwrotny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 1 =