Jak dobrać listwy do podłogi?

Jak dobrać listwy do podłogi?

Listwy przypodłogowe pełnią nie tylko funkcje estetyczne, ale również i praktyczne. Nic dziwnego, że ich wybór nie powinien pozostawać dziełem przypadku. Jeśli właśnie zastanawiasz się, jak dobrać listwy do podłogi w swoim domu czy mieszkaniu, nasze wskazówki z pewnością ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Jakie funkcje pełnią listwy podłogowe?

Listwy wykończeniowe umieszczane są najczęściej w miejscach styku ściany i podłogi. Ich głównym zadaniem jest maskowanie niedociągnięć i nierówności oraz ochrona dolnej części ściany przed zabrudzeniami. Warto podkreślić jednak, że tego rodzaju elementy pełnią również funkcje estetyczne. Po przejściu na stronę https://www.koragil.pl/oferta/listwy-wykonczeniowe/ zobaczysz, jak szeroki wachlarz wyboru otwiera się przed inwestorami, chcącymi zainwestować w produkty, łączące w jedną całość wymiar praktyczny z walorami wizualnymi. To z kolei stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, umożliwiając jednocześnie sprawne dopasowanie listew przypodłogowych do pozostałych elementów wykończenia wnętrza.

Z czego wykonywane są listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Największą popularnością cieszą się jednak produkty drewniane. Nic dziwnego, bowiem cechują się one niebagatelną estetyką i wytrzymałością. Wśród najbardziej cenionych producentów drewnianych listew podłogowych, wymienia się firmę KoraGil, której produkty posiada w swojej ofercie Sklep z drewnem KoraGil: drewno konstrukcyjne, wyroby z drewna, Kasinka Mała 394, 34-730 Kasinka Mała, TEL: 606 420 964. Wśród innych rozwiązań znaleźć można również listwy z MDF – laminowane, lakierowane lub fornirowane – wyróżniające się całym wachlarzem wzorów oraz listwy metalowe, powstające ze stali nierdzewnej lub aluminium, cechujące się nowoczesnym designem i wysoką wytrzymałością.

Jakie są rodzaje listew przypodłogowych?

Na współczesnym rynku dostępne są różne rodzaje listew wykończeniowych. To przede wszystkim:

  • listwy profilowe – dzięki którym możliwe jest sprawne ukrycie przewodów i kabli,
  • cokoły – przylegające bezpośrednio do ściany,
  • opaski – z szerszą i płaską powierzchnią, pozbawioną frezów i zdobień, sprawdzające się idealnie jako wykończenie okolic drzwi,
  • listwy chowane w ścianie – połączone z nią za pomocą aluminiowych profili.

Tak wiele możliwości ułatwia znacząco dopasowanie rodzaju, stylu i estetyki listew do posiadanej podłogi – jej koloru czy materiału, z którego została wykonana.

Jakie są rodzaje listew przypodłogowych?

Jak wybrać najlepsze listwy wykończeniowe?

Dobrze dobrane listwy przypodłogowe nie tylko zapewnią wnętrzom walory estetyczne, ale również podkreślą ich proporcje. To właśnie dlatego w pokojach o niewielkim metrażu stosuje się najmniejszych rozmiarów listwy, których wysokość waha się w granicach od 4 do 6 cm. Nic w tym dziwnego, bowiem doskonale stapiają się one z podłożem i nie przytłaczają go swoją estetyką. Dodatkowo warto również zadbać o ich stonowaną kolorystykę, dopasowaną do barwy ścian. W większych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się natomiast wyższe listwy w rozmiarach od 6 do 10 cm, a nawet więcej, jeśli pozwala na to wysokość pokoju.

Na co zwrócić uwagę, wybierając listwy przypodłogowe?

Wybierając listwy wykończeniowe, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest podłoga. I tak:

  • drewniane listwy doskonale sprawdzą się w przypadku podłogi z tego samego materiału lub też paneli drewnopodobnych,
  • listwy aluminiowe lub stalowe skomponują się z posadzkami z kamienia, ceramiki lub architektonicznego betonu,
  • listwy MDF to kolejne rozwiązanie, które zastosować można z powodzeniem przy drewnopodobnych podłogach.

Nie bez znaczenia w aranżacji wnętrz pozostaje również barwa wybranych produktów. Wiele osób decyduje się na zastosowanie listew i posadzki w identycznym lub podobnym odcieniu, co gwarantuje nie tylko walory estetyczne, ale również i optycznie powiększa przestrzeń. Warto pamiętać jednocześnie o dostosowaniu listew do specyfiki pomieszczenia. Tak więc w kuchni czy łazience należy sięgnąć po produkty wodoodporne, cechujące się wysokim poziomem odporności na wilgoć i zmiany temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + dwa =