Listwy przypodłogowe pełnią nie tylko funkcje estetyczne, ale również i praktyczne. Nic dziwnego, że ich wybór nie powinien pozostawać dziełem przypadku. Jeśli właśnie zastanawiasz się, jak dobrać listwy do podłogi w swoim domu czy mieszkaniu, nasze wskazówki z pewnością ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.
Jakie funkcje pełnią listwy podłogowe?
Listwy wykończeniowe umieszczane są najczęściej w miejscach styku ściany i podłogi. Ich głównym zadaniem jest maskowanie niedociągnięć i nierówności oraz ochrona dolnej części ściany przed zabrudzeniami. Warto podkreślić jednak, że tego rodzaju elementy pełnią również funkcje estetyczne. Po przejściu na stronę https://www.koragil.pl/oferta/listwy-wykonczeniowe/ zobaczysz, jak szeroki wachlarz wyboru otwiera się przed inwestorami, chcącymi zainwestować w produkty, łączące w jedną całość wymiar praktyczny z walorami wizualnymi. To z kolei stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, umożliwiając jednocześnie sprawne dopasowanie listew przypodłogowych do pozostałych elementów wykończenia wnętrza.
Z czego wykonywane są listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Największą popularnością cieszą się jednak produkty drewniane. Nic dziwnego, bowiem cechują się one niebagatelną estetyką i wytrzymałością. Wśród najbardziej cenionych producentów drewnianych listew podłogowych, wymienia się firmę KoraGil, której produkty posiada w swojej ofercie Sklep z drewnem KoraGil: drewno konstrukcyjne, wyroby z drewna, Kasinka Mała 394, 34-730 Kasinka Mała, TEL: 606 420 964. Wśród innych rozwiązań znaleźć można również listwy z MDF – laminowane, lakierowane lub fornirowane – wyróżniające się całym wachlarzem wzorów oraz listwy metalowe, powstające ze stali nierdzewnej lub aluminium, cechujące się nowoczesnym designem i wysoką wytrzymałością.
Jakie są rodzaje listew przypodłogowych?
Na współczesnym rynku dostępne są różne rodzaje listew wykończeniowych. To przede wszystkim:
- listwy profilowe – dzięki którym możliwe jest sprawne ukrycie przewodów i kabli,
- cokoły – przylegające bezpośrednio do ściany,
- opaski – z szerszą i płaską powierzchnią, pozbawioną frezów i zdobień, sprawdzające się idealnie jako wykończenie okolic drzwi,
- listwy chowane w ścianie – połączone z nią za pomocą aluminiowych profili.
Tak wiele możliwości ułatwia znacząco dopasowanie rodzaju, stylu i estetyki listew do posiadanej podłogi – jej koloru czy materiału, z którego została wykonana.
Jak wybrać najlepsze listwy wykończeniowe?
Dobrze dobrane listwy przypodłogowe nie tylko zapewnią wnętrzom walory estetyczne, ale również podkreślą ich proporcje. To właśnie dlatego w pokojach o niewielkim metrażu stosuje się najmniejszych rozmiarów listwy, których wysokość waha się w granicach od 4 do 6 cm. Nic w tym dziwnego, bowiem doskonale stapiają się one z podłożem i nie przytłaczają go swoją estetyką. Dodatkowo warto również zadbać o ich stonowaną kolorystykę, dopasowaną do barwy ścian. W większych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się natomiast wyższe listwy w rozmiarach od 6 do 10 cm, a nawet więcej, jeśli pozwala na to wysokość pokoju.
Na co zwrócić uwagę, wybierając listwy przypodłogowe?
Wybierając listwy wykończeniowe, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest podłoga. I tak:
- drewniane listwy doskonale sprawdzą się w przypadku podłogi z tego samego materiału lub też paneli drewnopodobnych,
- listwy aluminiowe lub stalowe skomponują się z posadzkami z kamienia, ceramiki lub architektonicznego betonu,
- listwy MDF to kolejne rozwiązanie, które zastosować można z powodzeniem przy drewnopodobnych podłogach.
Nie bez znaczenia w aranżacji wnętrz pozostaje również barwa wybranych produktów. Wiele osób decyduje się na zastosowanie listew i posadzki w identycznym lub podobnym odcieniu, co gwarantuje nie tylko walory estetyczne, ale również i optycznie powiększa przestrzeń. Warto pamiętać jednocześnie o dostosowaniu listew do specyfiki pomieszczenia. Tak więc w kuchni czy łazience należy sięgnąć po produkty wodoodporne, cechujące się wysokim poziomem odporności na wilgoć i zmiany temperatury.